O programie

Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie - wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych

Czym jest program "Mój elektryk"

Jest to rządowy program udzielający dopłat zarówno osobom fizycznym jak również firmom, które decydują się na zakup samochodów elektrycznych. Celem programu jest rozwijanie elektro mobilności czyli zwiększanie liczby elektrycznych samochodów w Polsce aby w jak największym stopniu obniżyć emisję zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju. Niestety na dzień dzisiejszy program "Mój elektryk" jest szybkim rozwiązaniem ale wyłącznie dla osób fizycznych. W przypadku firm proces ten jest długi i nie dający gwarancji sukcesu na końcu.

Kto może skorzystać z programu „Mój elektryk”?

Dużą zaletą programu jest fakt, że jest on skierowany do bardzo szerokiej grupy odbiorców. O dofinasowanie mogą się bowiem ubiegać osoby fizyczne, przedsiębiorcy, samorządy oraz instytucje.  Jednym słowem każdy, kto zdecyduje się na zakup samochodu zeroemisyjnego: w 100% elektrycznego, wykorzystującego wyłącznie energię elektryczną akumulowaną w bateriach ładowanych poprzez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Mogą to być również samochody zasilane energią wytworzoną z wodoru.

Ponadto dotację można również uzyskać wybierając leasing jako formę finansowania takiego samochodu co jest bardzo dużym udogodnieniem. W takiej sytuacji o dopłatę może się ubiegać bank udzielający leasingu, a nie użytkownik umowy. Proces ten na dzień 15.03.2022 trwa ponad 4 miesiące od daty złożenia wniosku. 


Warunki programu „Mój elektryk”

Dopłaty do elektrycznych samochodów są bezzwrotne. Aby jednak otrzymać taki bonus, należy spełnić kilka warunków. Nie są one zbyt wygórowane niemniej warto się z nimi zapoznać. Zacznijmy od tego, że dofinansowaniem objęte są fabrycznie nowe samochody z kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e i L7e.  Osoby fizyczne mogą się ubiegać o dotację na zakup samochodu kategorii M1, którego cena zakupu nie przekracza 225 000 brutto. Ograniczenie to jest zniesione w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Ponadto osoba fizyczna musi zadeklarować że:

 • nie sprzeda samochodu w ciągu 2 lat od chwili jego nabycia
 • nie będzie go wykorzystywać w celu prowadzenia działalności gospodarczej
 • samochód musi być zarejestrowany w Polsce

Trzeba pamiętać, że program obejmuje wyłącznie zakup samochodów zeroemisyjnych a więc:

 • Zasilanych energią elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach poprzez wcześniejsze ich naładowanie za pomocą podpięcia do stałego źródła zasilania
 • Zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru

Kto zatem interesuje się zakupem hybrydy lub hybrydy plug-in ten o dofinansowaniu może zapomnieć. To samo dotyczy również rowerów elektrycznych które nie są brane pod uwagę.

Program „Mój elektryk” – ile wynosi dopłata?

To zapewne jedno z pierwszych pytań, jakie się nasuwa kiedy zaczynamy zastanawiać się nad jakimkolwiek dofinasowaniem. Otóż w przypadku osób fizycznych są dwa progi:

 • Do 18 750 zł przy maksymalnej cenie 225 000 bez Karty Dużej Rodziny
 • Do 27 000 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Co więcej, osoby fizyczne mogą się ubiegać o dopłatę do zakupu więcej niż jednego auta. Pula środków unijnych jest naprawdę duża bo wynosi 500 000 000 złotych zatem warto się pokusić o tego typu wsparcie przy zakupie nowych samochodów.

W przypadku przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które ubiegają się o dofinansowanie, te progi nie wyglądają inaczej. Mogą oni zatem liczyć na te same kwoty przy czym:

 • 18 750 zł dla przedsiębiorców nie deklarujących podwyższonego przebiegu
 • 27 000 zł dla przedsiębiorców, którzy zadeklarują podwyższony przebieg ( 15 tys. rocznie +) w dwa lata przebieg musi być ponad 30 tys. km. 

Jakie są progi cenowe dla leasingu z dopłatą w programie „Mój elektryk”?

Tak jak wspominamy na początku, program został rozszerzony również o te samochody elektryczne, których zakup jest finansowany za pomocą leasingu. To z pewnością ruch wyczekiwany przez wielu przedsiębiorców oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dość często korzystają z tego typu instrumentów finansowych. W przypadku leasingu cena zakupu elektrycznego samochodu kształtuje się następująco:

 • 225 tys. netto dla podatników VAT wykorzystujących samochód elektryczny wyłącznie w celach firmowych
 • 201 793 tys. netto dla podatników VAT korzystających z elektryka i służbowo i prywatnie
 • 225 tys. brutto dla organizacji, które nie są płatnikami VAT

Linki niezbędne do zapoznania - oficjalne źródła rządowe programu "Mój elektryk"

1. Pytanie i odpowiedzi program "mój elektryk" - LINK 
2. Szczegółowe zasady zwrotu dofinansowania + draft umowy o datację (osoba fizyczna) - LINK 

Czas procedowania wniosków o dofinansowanie - aktualizacja z dnia 15.03.2022 godz. 13:30 pod numerem tel. 224590800 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 

1. Osoby fizyczne - finansowanie (kredyt bądź gotówka) -  1 mc. od daty złożenia wniosku 
2. Działalności - finansowanie leasingiem - 3-4 mce min.

Podsumowanie na dzień 15.03.2022

 Program "Mój elektryk" jest świetnym rozwiązaniem dla osób fizycznych kupujących auto w kredycie bądź za gotówkę. 
Dla przedsiębiorców niestety jest to długi oraz żmudny proces nie gwarantujący sukcesu na końcu drogi. 

W Kingsman Finance pomagamy z całym procesem związanym z leasingowaniem auta,  oraz ubezpieczeniem AC/OC oraz GAP. Kingsman Finance nie ponosi żadnej odpowiedzialności za proces związany z udzieleniem leasingu wraz z dofinansowaniem programem "Mój elektryk".
Jesteś zainteresowany zakupem SERES - zostaw wiadomość