Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie - wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych
Kto może skorzystać z programu „Mój elektryk”?
Dużą zaletą programu jest fakt, że jest on skierowany do bardzo szerokiej grupy odbiorców. O dofinasowanie mogą się bowiem ubiegać osoby fizyczne, przedsiębiorcy, samorządy oraz instytucje. Jednym słowem każdy, kto zdecyduje się na zakup samochodu zeroemisyjnego: w 100% elektrycznego, wykorzystującego wyłącznie energię elektryczną akumulowaną w bateriach ładowanych poprzez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Mogą to być również samochody zasilane energią wytworzoną z wodoru.
Ponadto dotację można również uzyskać wybierając leasing jako formę finansowania takiego samochodu co jest bardzo dużym udogodnieniem. W takiej sytuacji o dopłatę może się ubiegać bank udzielający leasingu, a nie użytkownik umowy. Proces ten na dzień 15.03.2022 trwa ponad 4 miesiące od daty złożenia wniosku.
Warunki programu „Mój elektryk”
Dopłaty do elektrycznych samochodów są bezzwrotne. Aby jednak otrzymać taki bonus, należy spełnić kilka warunków. Nie są one zbyt wygórowane niemniej warto się z nimi zapoznać. Zacznijmy od tego, że dofinansowaniem objęte są fabrycznie nowe samochody z kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e i L7e. Osoby fizyczne mogą się ubiegać o dotację na zakup samochodu kategorii M1, którego cena zakupu nie przekracza 225 000 brutto. Ograniczenie to jest zniesione w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Ponadto osoba fizyczna musi zadeklarować że:
Trzeba pamiętać, że program obejmuje wyłącznie zakup samochodów zeroemisyjnych a więc:
Kto zatem interesuje się zakupem hybrydy lub hybrydy plug-in ten o dofinansowaniu może zapomnieć. To samo dotyczy również rowerów elektrycznych które nie są brane pod uwagę.
Program „Mój elektryk” – ile wynosi dopłata?
To zapewne jedno z pierwszych pytań, jakie się nasuwa kiedy zaczynamy zastanawiać się nad jakimkolwiek dofinasowaniem. Otóż w przypadku osób fizycznych są dwa progi:
Co więcej, osoby fizyczne mogą się ubiegać o dopłatę do zakupu więcej niż jednego auta. Pula środków unijnych jest naprawdę duża bo wynosi 500 000 000 złotych zatem warto się pokusić o tego typu wsparcie przy zakupie nowych samochodów.
W przypadku przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które ubiegają się o dofinansowanie, te progi nie wyglądają inaczej. Mogą oni zatem liczyć na te same kwoty przy czym:
Jakie są progi cenowe dla leasingu z dopłatą w programie „Mój elektryk”?
Tak jak wspominamy na początku, program został rozszerzony również o te samochody elektryczne, których zakup jest finansowany za pomocą leasingu. To z pewnością ruch wyczekiwany przez wielu przedsiębiorców oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dość często korzystają z tego typu instrumentów finansowych. W przypadku leasingu cena zakupu elektrycznego samochodu kształtuje się następująco:
Ul. Geodezyjna 82 lok. 2
Warszawa
03-290
Polska
@ 2021 NR wpisu KNF RPK030924 Wszystkie prawa zastrzeżone NIP 5213670885 | KRS 0000507613 | REGON 147222235 Kapitał zakładowy spółki: 225 000 PLN wpłacony w całości.Jesteśmy członkiem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych PSPA.